این روزها بیشترما آدمها، درگیر یک قاتل زنجیره‌ای هستیم که انرژی، انگیزه و عزت نفس ما را ازبین می‌برد یا تضعیف می‌کند و باعث می‌شود برای بخش زیادی از کارها و وظایف زندگیمون انرژی و انگیزه لازم را نداشته باشیم. کارها و برنامه هایی را که میدانیم برای بهبود زندگیمون لازم است را انجام نمی‌دهیم و یا اگر تصمیم هم بگیرم که انجام دهیم، اکثر تصمیماتمون عملی نمیشوند یا به نتیجه نمیرسند

اگر شما هم با این مسئله مواجه هستید، این مقاله را دنبال کنید

تا بعد از معرفی و شناسائی یکی از علل مهم این موضوع، راهکاری عملی و مناسب برای رفع این مسئله ارائه دهیم و با انجام چند اقدام سازنده برای همیشه از دست این قاتل زنجیره‌ای خطرناک نجات پیدا کنیم.

سوال: به نظر شما چه چیزی قاتل انرژی، انگیزه و عزت نفس ما است؟

یکی از قاتلین اصلی انرژی، انگیزه و عزت نفس ما در زندگی

کارهای نیمه تمام فراوان و بلاتکلیفی مزمن است.

مانند یک منتقد سرسخت وبی رحم خود را زیر سوال می‌بریم

این بلاتکلیفی وکارهای نیمه تمام باعث میشوند تا ما در گفت وگوی درونی با خود، مانند یک منتقد سرسخت وبی رحم خود را زیر سوال ببریم و با این کار بیشتر از هر دشمن خارجی به خود آسیب بزنیم

به طور مثال یکی از این گفت و گو ها را در زیر میبینیم:

تو کلی کار رو شروع کردی که نهائیشون نکردی یا تصمیم گرفتی و عملیشون نکردی!!!

اصلا تو میتونی کاری رو درست انجام بدی و درست تمومش کنی؟؟؟ من که فکر نکنم!

اصلا میتونی تصمیم بگیری و تشخیص بدی کدوم کار درسته؟؟؟

شاید همه اینارو میتونی انجام بدی ولی مسئله اینکه تو جرات اقدام کردن نداری و نمیتونی تصمیمات و افکارت رو عملی کنی.

تو لایق داشتن یک زندگی خوب نیستی.

به نظرشما بعد از این جور انتقادات و برخورد سخت با خود،‌ انگیزه، انرژی و عزت نفس ما در چه درجه‌ای قرار میگیرد؟ (بله دقیقا به سمت نا امیدی و افسردگی پیش میرویم)

راه‌حلی که با آن میتوانیم این قاتل زنجیره‌ای را از وجودمون پاک کنیم

این است که تا جای ممکن تکلیفمون را با خودمون روشن کنیم و برای اینکار بهتراست اول از کارهای کوچک شروع کنیم و کم کم این شفاف سازی و سازماندهی را به همه بخشهای زندگیمون گسترش دهیم.

برای اینکه تکلیفمون رو با خودمون روشن کنیم روشی گام به گام رو خدمتتون عرض میکنم که با انجامش به ذهنتون نظم خوبی خواهید داد؛ برای شروع خواهش میکنم همین الان  یک کاغذ و قلم بردارید و ادامه مقاله را دست به قلم دنبال کنید تا در ۷ مرحله از شر این قاتل درونی راحت شوید:

1ـ  همه مسائل و موضوعاتی که این روزها در زندگی، فکر و احساس شما را درگیر کرده است را روی کاغذ بنویسید.

2ـ  این مسائل و موضوعات را به ترتیب اولویت (اهمیت و ضرورت) مرتب کنید.

3ـ به ترتیب از بالای لیستتون شروع کنید و هرکدام از این موضوعات را روی یک برگه جدید بنویسید و برای هرکدام به صورت جداگانه به سوالات زیر پاسخ دهید.

الف ـ این موضوع دقیقا چیست (باشرح کامل برای خودتون توضیح دهید)

ب ـ این موضوع چرا برای من مهم است؟

ج ـ برای اینکه این موضوع حل ویا برطرف شود چه‌کارهایی میتوانم انجام بدهم؟ (همه راهکارهای ممکن را لیست کنید.)

در این مرحله متوجه میشوید بعضی از مسائل و موضوعاتی که فکر میکردید خیلی مهم هستند وحتما باید یک کاری براشونبکنید اصلا مهم نبوده یا به راحتی با تغییر زاویه دیدتون یا چند اقدام کوچک به راحتی حل میشوند در این صورت این موضوعات را با یک علامت ( لبخند یا تیک ) مشخص کنید و برای  بقیه موضوعات مراحل بعدی را طی کنید

4ـ راهکارهایی که در مرحله قبل نوشتید را تک به تک و بصورت جداگانه بررسی کنید

و در یک جدول ( T شکل) معایب و مزایای این راهکار را کنارهم بنویسید. سپس به هرکدام از این مزایا و معایب امتیاز (مزایا + و معایب – )  بدهید و با مقایسه موارد موجود و امتیاز آن تصمیم بگیرید که امتیاز کلی این راهکار چقدر است  و سپس همه اینکارها را برای دیگر راهکارها هم انجام دهید.

5 ـ در انتها امتیازات هر راهکار رو باهم مقایسه کنید

و راهکارهایی که امتیاز منفی دارند (معایب و ضررش بیشتر است) را کنار بزارید و راهکارهایی که امتیاز مثبت دارند (مزایا و منافعش بیشتر است) را از بهترین راهکار به ترتیب مرتب کنید.

6 ـ لیستتون را کنار بزارید.

و چندساعت بعد یا فردای آن روز به آن مراجعه کرده و راهکارهایی که به ترتیب مرتب کردید را بررسی کنید و بهترینشان را انتخاب کنید.

7 ـ یک برنامه اجرایی بنویسید

پس از انجام مراحل فوق الان شما بهترین راهکار ممکن را دارید و برای اجرای آن بهتر است یک برنامه اجرایی بنویسید تا قدم به قدم این راهکار را عملی کنید. و همین الان اولین کاری که میتوانید انجام بدهید را انجام دهید حتی اگر در حد یک تماس تلفنی یا ……. باشد

نکته خیلی مهم: یادتان باشه و برای اینکه از لحاظ ذهنی آرامش بیشتری پیداکنید و انگیزه و انرژی و عزت نفس تضعیف شده خود را بازسازی کنید با خودتون تکرار کنید که:

من این موضوع را کاملا بررسی کردم و تمام راهکارهای ممکن را هم بررسی کردم و بهترین راهکاری که داشتم انتخاب کردم و با توکل برخدا اجرا میکنم و نتیجه کار را به خدا می سپارم.

خوشحالم که کاری را که باید انجام می‌دادم انجام دادم و دیگر هیچ حس گناه یا کم کاریی ندارم که بخواهد انگیزه و انرژی و عزت نفس من را تضعیف کند.

انجام چندین باره این تمرینات روی کاغذ باعث می‌شود مسیر عصبی آن در مغز ما شکل بگیرد

در پایان باید یادآوری کنم برای اینکه اجرای این راهکار به صورت عمیق در ما نهادینه شود لازم است که حتما تمرینات فوق را بنویسیم و بعد از انجام چندین باره این تمرینات روی کاغذ مسیر عصبی آن در مغز ما شکل می‌گیرد و پس ازآن به صورت ناخودآگاه اجرا می‌کنید و دیگر نیازی به کاغذ و قلم نخواهد بود

بعداز انجام مراحل گقته شده اگر سوال یا پیشنهادی داشتید در پایین همین مقاله کامنت بزارید در اولین فرصت پاسخ میدهم

من مهندس محمد خزائی به عنوان مربی و مدرس به شما کمک میکنم تا با ساماندهی کسب وکار و زندگی شخصیتون و توسعه مهارتهای لازم، آرامش ولذت حقیقی را درزندگی را تجربه کنید

1 دیدگاه

  • نرگس دشتى
    نرگس دشتى

    ممنون مفيد بود

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *